Mies Simpeleeltä keltamustien päävalmentajaksi

Edustus-STPS:ssä on kauden 2021 päätyttyä käynnistetty kehittämistyö seuran toiminnan jatkuvuuden turvaamiseksi.

Joel Kerminen on STPS:n päävalmentaja kaudella 2022. Simpeleeltä lähtöisin oleva toisen vuoden liikunnanohjaajaopiskelija on toiminut erilaisissa jalkapallovalmennukseen liittyvissä tehtävissä seitsemän vuoden ajan, vaikka ikää miehelle on kertynyt vasta 25 vuotta. Edellinen valmennuspesti on STPS:n naisten joukkueen päävalmentajan tehtävä viime kaudelta. Joel jatkaa myös ensi kaudella naisten joukkueen valmennuksessa pienemmässä roolissa. Edustus- STPS:n päävalmentajan tehtävän ja liikunnanohjaajaopintojen lisäksi Joel opiskelee UEFA C- sekä videoanalyytikon koulutuksia.

Keltamustien seurajohto on puheenjohtaja Jarmo Mikkosen johdolla lähtenyt kehittämään seuran toimintaa haasteellisen kauden 2021 jälkeen. Toiminnan keskiössä on entistäkin vahvemmin pelaajien yksilökohtaisen kehittymisen tukeminen sekä savonlinnalaisen kilpailullisen aikuisjalkapallon jatkuvuuden turvaaminen. Seurassa toimivien henkilöiden tehtäviä ja työnjakoa sekä valmennukseen liittyviä tavoitteita on selkeytetty. Päävalmentaja Joel Kermisen tueksi on koottu valmennustiimi, jonka muista jäsenistä tiedotamme lähiaikoina.